Sunia do adopcji - Przytulisko Pionki - Fundacja PTOnZ

Porady: Budowanie więzi z psem

ZABAWA

Zbudowanie więzi emocjonalnej z pupilem w przypadku psów adopcyjnych jest szczególnie ważne.

Niektóre rasy szybko aklimatyzują się w nowym otoczeniu i dlatego tak ważne jest zbudowanie odpowiednich skojarzeń emocjonalnych z nową rodziną już od pierwszych dni pobytu w nowym domu.

Bardzo ważne jest wprowadzenie rożnego rodzaju zabaw, stymulujących zarówno fizycznie jak i psychicznie.

Rozładujemy w ten sposób część napięcia, podniesiemy ogólne samopoczucie psa.

Pomoże to nam również w budowaniu więzi z właścicielami, nauki koncentracji, skupienia i posłuszeństwa. Zaspokoi także potrzebę kontaktów socjalnych psa.

Proponowane zabawy:

Gryzienie/żucie – umożliwienie psu zabawy polegającej na gryzieniu i żuciu jest doskonałą metodą rozładowania napięcia. Ta forma zabawy może być wykorzystywana w chwili nieobecności właściciela bądź momentach kiedy nie możemy się psem zająć. Należy psu dostarczyć różnego rodzaju gryzaki, prasowane kości, sznurki dostępne w sklepie zoologicznym. Bardzo dobrze sprawdza się również Kong, do środka którego możemy włożyć kilka kulek suchego jedzenia lub innych przysmaków.

Ta forma aktywności jest jednym z elementów rozwiązania problemu z gryzieniem przedmiotów pozostawionych przez właścicieli, aby mieć pewność że pies w trakcie nieobecności opiekunów skupia się na gryzieniu przeznaczonych do tego celu rzeczy, przedmioty które chcemy ochronić należy spryskać płynem przeciwko obgryzaniu przedmiotów.

W chwilach gdy pies zostaje sam w domu możemy wykorzystać silnie rozwinięty zmysł węchu. Przed wyjściem z domu należy pochować różnego rodzaju niespodzianki (np. świńskie ucho, gryzaki, kulki suchej karmy czy zabawki przeznaczone do gryzienia) w łatwo dostępnych miejscach. Połączenie tego typu aktywności z zamiłowaniem do żucia pozwoli na zabicie nudy i odwrócenie uwagi psa od takich rzeczy jak dywan, nogi od stołu, itp. podczas samotnie spędzanych chwil w domu.

Zabawy z piłeczką – pozwalają zaspokoić niezwykle silnie rozwinięty instynkt pogoni rozładowując doskonale napięcie i spalając duże pokłady energii.

Aportowanie – jest również świetną metodą na budowanie więzi między psem a właścicielem. W trakcie zabawy warunkuje się przyjemna relacja emocjonalna polegająca na połączeniu powrotu do właściciela z czymś przyjemnym. Ułatwia to naukę przychodzenia na zawołanie, pomaga w nauce koncentracji i współpracy psa z człowiekiem.

Szarpanie/przeciąganie – psy wyjątkowo lubią zabawy polegające na szarpaniu i przeciąganiu się sznurkowa zabawką. Również ta aktywność pozwala na prezentowanie psu naturalnych wzorców zachowań opartych na części łańcucha łowieckiego.

Bardzo ważne jest w przypadku tej formy zabawy nauczenie psa komendy – puść. Używamy jej w chwili gdy naszego psa zbyt mocno poniosą emocje.

Również ważna uwaga: podczas tej zabawy psy bardzo często warczą, nie należy mylić tego z agresją! Warczenie jest wyrazem silnego pobudzenia i radosnego podniecenia.

Małgorzata Kozłowska DipCabt, behawiorysta członek COAPE, CAPBT

Post Author: Zwierzęta do Adopcji